Lecke
Üdvözlet
1.1 Alapmeglátások
1.2 Az idővonal használata (Mintalecke)
1.3 Mi a kamat
1.4 A kamat összetevői
2.1 Jövőérték (Mintalecke)
2.2 A jelenérték
2.3 A tőkésítés gyakorisága, az effektív kamat
2.4 A reálkamat
A pénz időértéke I – 1. teszt
3.1 Példák a jövőérték számítására
3.2 Példák a jelenérték számítására
A pénz időértéke I – 2. teszt
4.1 Az annuitás (Mintalecke)
4.2 Az annuitás jövőértéke
4.3 Az annuitás jövőértéke – Hosszabb növekedési időszakkal
4.4 Az annuitás jövőértéke – Az éves, azonos mértékű fizetésen túl
4.5 Az annuitás jelenértéke
4.6 Annuitás jelenértéke – Hosszabb várakozási idővel
4.7 Az annuitás jelenértéke – Az éves egyenletes ütemen túl
4.8 Az örökjáradék jelenértéke
5.1 Játék a képletekkel
5.2 A szükséges növekedés kiszámítása
5.3 A szükséges idő kiszámítása
5.4 Játék az annuitással
6.1 Példák az annuitás jövőértékére
6.2 Példák az annuitás jelenértékére
A pénz időértéke I – 3. teszt
6.3 A nyugdíjterv összeállítása
6.4 A nyugdíjterv – most te jössz
7.1 A 0%-os THM
7.2 Nasdaq
Zárszó
Az idővonal használata
Ha nagyon lazán szemléled, akkor tekinthetsz az iskolából már jól ismert idővonalra úgy is, mint egy roppant egyszerű diagramra, amely szemléletesen mutatja meg neked a befektetésed teljes egészére nézve, hogy mikor mennyit kell fizetned, és mikor mekkora összeget várhatsz vissza.
Ez jó szolgálatot fog neked tenni az átláthatóságban is.
Amikor a kezdeti befektetésről beszélünk, mivel ezt te fizetted, az előjele negatív lesz. Nem csak ennek, hanem az összes, általad kifizetett pénznek is. Amit te kapsz meg, annak pozitív lesz az előjele.
A kezdeti befektetést az idővonal 0 pontjához írjuk. A többi pénzáramot a kezdeti befizetés 0 pontjához igazítjuk az idővonalon.
Tegyük fel, hogy vásárolsz egy garázst, amit bérbe adsz egy vállalkozónak. Úgy állapodtok meg, hogy nem fix összeget fizet, hanem a nyeresége után te is kapsz egy részt.
Hogy egyszerű legyen számolni, vegyük azt, hogy a garázst kerek 1 millió forintért tudtad megvenni. Mivel most az a cél, hogy a különböző időpontokban megérkező teljesen fix illetve változó mértékű pénzáramokat könnyen megértsd, tekintsünk most el a garázs vásárlásával és fenntartásával kapcsolatos járulékos költségektől. A beruházással kapcsolatos kiadásokat a nettó jelenértékkel foglalkozó részben tárgyaljuk bővebben.
Hogy még egyszerűbb legyen számolni, a bérleti díjak alakuljanak a következőképpen.
Az első évben fizet neked 100.000 forintot
A másodikban 120.000 forintot
A harmadikban pedig 110.000 forintot
A harmadik év végén eladod ezt a kis garázst 1,1 millió forintért
Ha ezt az idővonaladon mindenhol szépen felírod, akkor láthatod, hogy a 0 pontnál az 1 millió forintos kiadás van negatív előjellel. A bérleti díj és az eladási díj pedig pozitívval, mivel azt te kaptad.
Ezáltal az idővonal segít abban, hogy nyomon kövessük a pénz útját, ám több mindenben is hasznodra lesz a későbbiekben.
Az egyik haszna, hogy mivel nyomon követed a bevételeket és a kiadásokat az idő folyamán, meg is tudod majd tervezni őket. Elvégre nem törvényszerű, hogy csak bevételed lehet, elképzelhető, hogy bármilyen további kiadásod is lesz. Mondjuk szeretnél kifesteni, vagy a bérleti díjakból egy másik garázst is venni. Látni fogod, hogy érkezik-e elegendő bevételed az újabb beruházás idejére ahhoz, hogy ezt ebből kifizesd.
Másrészt azáltal, hogy lehetőséged van a beérkező bevételeket egy adott időpontra átszámolni, össze is tudsz hasonlítani két vagy akár több befektetést. Amikor minden pénzáramlást felírtál, akkor a kezdeti időpontra viheted őket vissza őket azáltal, hogy a jelenértéküket kiszámolod. Az időben visszautaztatás másnéven a diszkontálás.
Ha ugyanezt megteszed a másik befektetési lehetőségnél is, akkor lehetőséged van még a kezdet kezdetén azt a megoldást elfogadni, ami várhatóan neked többet fog hozni.