Hogyan védekezzünk az infláció ellen?
Infláció kérdésében hogyan készüljünk fel és hozzunk megalapozott pénzügyi döntéseket?
Az infláció hatása folyamatosan jelen van a mindennapokban, legyen szó bevásárlásról, megtakarításról vagy éppen befektetésekről. Az inflációt, mint gazdasági jelenséget, sokszor egy fenyegető folyamatként érzékeljük, azonban tudatos tervezéssel jelentős előnyökre tehetünk szert, és felkészülhetünk a kihívásokra.
Mi az infláció hatása a pénzügyi döntéseinkre?
Az infláció nemcsak az árak növekedését jelenti, hanem a pénz vásárlóerejének csökkenését is. Ennek hatását megfigyelheted a készpénzen kívül a megtakarításoknál, a hiteleknél és nyilván a befektetéseknél is.
Nézzük meg, milyen módon befolyásolja az eredményt a pénzromlás, és mit tehetünk, hogy hosszú távon megőrizzük pénzünk értékét.
Megtakarítások értékének védelme
Az infláció a készpénzben tartott megtakarítások értékét csökkenti, mivel a pénz vásárlóereje fokozatosan csökken.
A készpénzben vagy alacsony kamatozású számlákon tartott megtakarításokat az infláció folyamatosan “megeszi.” Ez azt jelenti, hogy bár nominálisan ugyanannyi, vagy akár valamivel több pénz áll rendelkezésre, ám a pénz vásárlóereje idővel csökken.
Ha az árak átlagos emelkedésének mértéke magasabb, mint a megtakarításaink kamatjövedelme, akkor a reálérték, vagyis a pénz valódi értéke csökkenni fog. Például, ha az éves infláció 5%, de a megtakarításodon elért kamat csak 2%, akkor az év végére a pénzed számszakilag több lesz, de reálértékben kevesebbet ér. Hiába spóroltál, kevesebb terméket tudsz rajta venni.
A képen azt látod, hogy a kezdet kezdetén még pont van akkora összeg a zsebedben, amiből a kiválasztott terméket megvehetnéd. Ám ha nem jól takarékoskodsz (az elért eredmény nem éri el az árak emelkedését), akkor hiába kaptál valamekkora kamatot, még így sem lesz elegendő pénzed ugyanarra, amire a kezdet kezdetén lett volna.
Hitelek és az infláció előnyei
A hitelek esetében az infláció olykor előnyös lehet a hitelfelvevők számára, mert csökkentheti a visszafizetendő pénz reálértékét. Bár számszakilag lehet, hogy ugyanannyit kell fizetned éveken keresztül, de ez számodra egyre kevesebb lemondással jár.
A hitelek esetében ez a folyamat előnyöket is kínálhat, főleg a hosszabb távon is fix kamatozású hitelek felvevői számára. Amikor az árak általánosságban növekednek, a visszafizetendő összeg reálértéke – vagyis a tényleges értéke – csökken, mert az inflációval párhuzamosan nem csak az árak, hanem (idővel) a bérek is emelkedhetnek. Ez azt eredményezheti, hogy a hitel reálértékben alacsonyabb lesz, mint amikor felvették.
Például, ha valaki 20 éves lakáshitelt vett fel, a havi törlesztőrészlet viszonylag “olcsóbbnak” érződhet 10-15 év múlva, ha időközben emelkedik minden másnak az ára.
(Ez a hatás azonban csak akkor érvényesül előnyösen, ha a hitel fix kamatozású; a változó kamatozású hitelek esetében a törlesztőrészletek infláció hatására is emelkedhetnek, ami pénzügyi terhet róhat az adósra.)
Itt a képen azt látod, hogy a zölddel jelölt bér idővel, ha lassan is, de emelkedik. Így egy fix törlesztésű hitel egyre kevesebb részt “visz el” a bevételből.
Befektetési lehetőségek és előrelátó értékmegőrzés
Az infláció nyilván hatással van a befektetésekre is, ezek hozamát is mérsékli.
A befektetésekre is komoly hatással van az infláció, aminek különösen az alacsonyabb hozamú eszközök esetében látod kárát. A pénzromlás csökkenti a befektetések reálhozamát, vagyis a befektetések értéknövekedését inflációval korrigálva.
Például, ha egy befektetés éves hozama 3%, de az árak ugyanabban az időszakban 4%-ot emelkedtek, akkor a befektetés reálhozama valójában -1%.
Az előrelátó tervezés és értékmegőrzés kulcsfontosságú itt, mivel csak a gondosan kiválasztott és jól időzített befektetések képesek valóban megóvni a vagyonunkat, már ami a vásárlóerő megtartását illeti. Ha ez utóbbi a cél, akkor a befektetőknek leginkább a hosszú távú befektetések kínálhatnak megfelelő megoldást, amelyek képesek magasabb mértékben növekedni, mint amennyivel a pénz értéke romlik. Néhány lehetséges eszköz, amelyek szóba jöhetnek:
- Részvények és részvényalapok – Történelmileg ezek gyakran képesek meghaladni az inflációt, bár a piaci volatilitás miatt alapos utánajárást igényelnek.
- Inflációkövető kötvények – Az inflációtól védelmet nyújtanak, mivel ezek kamata az infláció mértékéhez igazodik.
- Nemesfémek (pl. arany, ezüst) – A hosszú távú értékmegőrzés eszközei lehetnek, de ezeket is tudatosan, egy diverzifikált portfólió részeként érdemes használni.
Természetesen további befektetési eszközök is szóba jöhetnek, amelyekkel a megfelelő tervezéssel és tudatossággal az infláció hatásait mérsékelheted. Már “csak” azt kell felismerni, mikor és hogyan érdemes ilyen eszközöket választani.
Hírlevél-feliratkozásodat választható ajándékkal köszönjük meg!
Választható ajándékok:
Ajándék ebook:
Vagy ajándék minikurzus:
További lehetőségek, amelyekkel könnyebben juthatsz előre
Bár jó dolog, ha legalább nagyjából tisztában vagy az infláció témájával, ám szerintem te is érzed, hogy a hétköznapi életben is hasznos tudás még itt közel sem éri el a tetejét.
Ebben a témában további részletes információkat és szakmai háttéranyagokat találhatsz a Silver Moon főoldalán is.
Könnyebben hozol döntést, ha előre tervezel, és használod a kamatos kamat emelő hatását. Ezzel ugyanazt éred el, mintha azonos tőkére magasabb kamatot kapnál, elvégre a már megkapott kamat is kamatozik.
Képzések, amelyek segítenek felkészülni a tudatosabb pénzkezelésre
A képzési portálon elérhető tanfolyamaim között megtalálhatók olyanok is, amelyek részletesen bemutatják az infláció kezelésének módjait:
Ó-ió-ció-infláció!
Kifejezetten az inflációval foglalkozó képzés, amely alapos áttekintést ad a pénz értékének változásairól és azokról a stratégiákról, amelyekkel védekezhetünk az infláció ellen.
A pénz időértéke I.
Ebben a képzésben megtanulhatod kiszámolni, hogyan befolyásolja az idő a befektetések hozamát.
A pénz időértéke II.
Ez a képzés arra fókuszál, hogy mikor jársz jól egy-egy befektetéssel, figyelembe véve az infláció hatásait is.
Ezek a képzések segítenek a megfelelő pénzügyi döntések meghozatalában és a hosszú távú pénzügyi stabilitás kialakításában.
Szakértői konzultáció
Ha szeretnél biztosra menni, lehetősége van arra is, hogy konzultációt kérj, amely során saját befektetéseiden keresztül tanulhatid meg, hogyan kezelhető hatékonyan az infláció. Ez egy kiváló lehetőség arra, hogy segítséggel, de elsajátítsd a pénzügyi alapokat és azok gyakorlati alkalmazását.