Barion Pixel

Mi az a cash flow, és miért fontosabb, mint gondolnád?

A cash flow, vagyis a készpénzáramlás a vállalkozások pénzügyi működésének egyik legfontosabb mérőszáma. Lehet egy cég nyereséges papíron, de ha nem áll rendelkezésére elegendő készpénz a számlák kifizetésére, gyorsan nehéz helyzetbe kerülhet. 

Cash flow alapok: Mi is ez pontosan?

A cash flow nem más, mint a vállalkozásod bevételeinek és kiadásainak különbözete egy adott időszakra vetítve. Három fő típusa van:

Működési cash flow

A napi működés során beáramló és kiáramló pénzek. Például eladásokból származó bevétel, illetve anyagköltségek, bérek, vagy közüzemi számlák.

A működési cash flow azt mutatja meg, hogy a vállalkozás napi üzleti tevékenysége milyen mértékben termel készpénzt. Ennek kiszámításához a működési eredményt korrigálni kell az olyan tételekkel, amelyek nem közvetlenül érintik a készpénzmozgást, például az értékcsökkenéssel, amortizációval, illetve a működőtőke és az adókötelezettségek változásával.

Ha a vevőkövetelések vagy a készletek növekednek, az csökkenti a működési cash flow-t (elvégre ekkor a vevők még nem fizettek, nem érkezett be tőlük a pénz). A  szállítói tartozások növekedése javíthatja a készpénzállományt, elvégre ekkor tőled még nem ment ki pénz, a megkapott terméket viszont saját javadra felhasználhatod. (Figyelj arra, hogy ezt a végtelenségig nem játszhatod, mert bizalomvesztés lesz a vége.)
Ez egyértelmű képet ad arról, hogy a cég mennyire hatékonyan képes készpénzt előállítani alaptevékenysége során.

Beruházási cash flow

A vállalkozás által végrehajtott beruházások és azok pénzügyi hatásai. Ilyen lehet például egy új eszköz vásárlása vagy meglévő eszközök eladása.

A beruházási cash flow azt mutatja, hogy a vállalkozás milyen készpénzmozgásokat végez a tárgyi eszközei és befektetett eszközei – például ingatlanok, gépek, járművek vagy kapcsolt vállalkozások – kapcsán. Egy jól működő cég esetében teljesen normális, ha a beruházási cash flow negatív.

Egy növekvő cég esetében az eszközbeszerzés általában készpénz kiáramlást jelent, hiszen a fejlesztésekhez és bővítésekhez beruházásokra van szükség. Ez nagyon jó hír egészen odáig, amíg nem meríti ki a tartalékokat, és nem vezet likviditási problémákhoz.

Pozitív cash flow akkor jönne létre, ha értékesítene valamit, és helyette nem szerezne be valami hasonló vagy nagyobb értékűt (magyarán a cég leépül). Ha viszont a beruházási cash flow pozitív, azaz készpénz beáramlást mutat, érdemes megvizsgálni, hogy ez milyen döntésekből adódik. A termelőeszközök eladásának túlsúlya a piaci változásokon túl pénzügyi nehézségekre vagy a cég zsugorodására utalhat.

Finanszírozási cash flow

A külső finanszírozásból származó pénzek, például hitelek felvétele vagy törlesztése, illetve osztalékfizetés.

Míg a működési és a beruházási cash flow elsősorban a mérleg eszközoldalát érinti, addig a finanszírozási készpénzáramlás a forrásoldal változásait mutatja be. Ide tartoznak például a hitelfelvételek és törlesztések, a tőkeemelések, valamint a részvény-visszavásárlások.

Jól hangzik, ha ezen a területen (is) nagyon aktív a cég, ám fontos figyelemmel kísérni. A túlzott hitelfelvétel  (az agresszív finanszírozási stratégián túl) gyakran a működési problémák jele lehet, míg a nagymértékű részvény-visszavásárlások vagy osztalékfizetések kockázatot jelenthetnek. Például akkor, amikor ezek miatt a vállalkozás más kötelezettségeit nem tudja megfelelően teljesíteni.

Egy vállalkozás esetében külön-külön is célszerű figyelemmel kísérni a három típust, ám egy cég akkor és csak akkor tud megfelelően működni, ha az összkép rendben van.

A pozitív cash flow azt jelzi, hogy több pénz áramlik be a vállalkozásba, mint amennyi elhagyja azt. A negatív cash flow viszont figyelmeztető jel lehet, hogy vállalkozásod pénzügyi stabilitása veszélyben van.

Ajánlott képzések:

A pénz időértéke I.+ II.

A pénz időértéke I + II

Ez a csomag a pénz időértékét mutatja be elejétől a végéig. Kezdve a kamatos kamattal majd a második részben a nettó jelenértéket és a belső megtérülési rátát is megismerheted.

Pénzügyi sikerképletek

A céges pénzügyek jobb kézbentartását szolgálja. Ha nem csak a számviteli beszámolót szeretnéd megismerni, hanem a beszámolóból megismerhető alapvető mutatószámokat, akkor ez a neked való csomag.

Tippek: Hogyan használhatod a cash flow-t a vállalkozásod irányításában?

A következő lépések nyújtanak neked segítséget:

  • Állíts össze havi cash flow kimutatást: Ez segít az aktuális pénzügyi helyzet nyomon követésében.
  • Tervezz előre: Például a szezonális kiadások vagy bevételek esetén előzetes cash flow tervezés nélkül könnyen likviditási problémákba ütközhetsz. Ezt könnyen áthidalhatod például  megfelelő tervezéssel vagy egy folyószámla-hitellel.
  • Használd a cash flow-t döntéshozásra: Például egy beruházás megítélésében. Ha tudod, hogy egy eszköz vásárlása rövid távon negatív cash flow-t okoz, de hosszú távon növeli a bevételeidet, könnyebb meghozni a döntést.

Hírlevél-feliratkozásodat választható ajándékkal köszönjük meg!

Választható ajándékok:

Ajándék ebook:

Hogyan érj el infláció fölötti hozamot?

Vagy ajándék minikurzus:

Pénzügyi tudatosság minikurzus Kockázattűrő típus

Mire figyelj?

Tegyük fel, hogy vállalkozásod havi bevétele 3 millió forint, de a havi kiadásaid, mint például bérleti díj, munkabérek és alapanyagköltségek, összesen 2,8 millió forintot tesznek ki. Ebben az esetben a havi működési cash flow-d 200 ezer forint pozitív.

Fontos kérdések:

  • Ha a bevételeid nőnek (például 4 millió forintra), ez hogyan hat a cash flow-ra? Bár ez pozitívnak tűnik, ha a kiadások arányosan emelkednek (pl. több munkavállaló vagy drágább alapanyagok miatt), a cash flow nem feltétlen javul. Elvégre ami növekedést elértél, azt egyből el is költöd.
  • Ha csökkented a kiadásokat (például egy olcsóbb alapanyagbeszállítóval), a működési cash flow javulhat. De figyelned kell arra, hogy az esetleges minőségromlás csökkentheti a bevételeidet.

Ezek a példák rávilágítanak arra, hogy a cash flow mindig a teljes képet kell tükrözze, nemcsak egyetlen aspektust.